|
|
Bolonia
Bolonia, stolica regionu Emilia-Romania, położona jest nad rzeką Reno. Nazywana jest także La Grassa (tłusta), nawiązując tym samym do tradycyjnej kalorycznej kuchni, niekiedy La Dotta (uczona) oraz La Rossa (czerwona), z powodu czerwonych ścian budynków i poglądów politycznych.
Miasto zostało założone przez Etrusków ok. 500 r. p.n.e. i nazywało się wówczas Felsina. Następnie było kolonią rzymską, a od 756 roku włączone zostało do państwa kościelnego. W XII stuleciu, kiedy stało się wolną komuną miejską, nastąpił okres znacznego rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. W tym czasie swój rozkwit przeżywał m.in. Uniwersytet Boloński. Jest on najstarszą tego typu placówką w Europie.
Centrum Bolonii zachowało średniowieczny układ ulic. Pośrodku znajduje się Piazza Maggiore, od którego rozchodzą się promieniście ulice, przy których mieszczą się charakterystyczne domy z pastelowopomarańczowej cegły, kryte dachówką i przyozdobione portykami.
Atrakcje turystyczne Bolonii
Piazza Maggiore, San Petronio
Piazza Maggiore stanowi centralny punkt, wokół którego skupione jest życie miasta. W południowej pierzei placu znajduje się gotycki kościół San Petronio, wykonany według projektu Antonia di Vicenza. Początkowo miała to być świątynia większa od Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W rezultacie jednak pieniądze na budowę kościoła władze kościelne przeznaczyły na Palezzo Archiginnasio, a pierwotny projekt świątyni zmodyfikowano. W muzeum kościoła znajdują się makiety, przedstawiające budowlę w zamierzonej postaci.
Fasada pozostaje do dzisiejszego dnia niedokończona z wyjątkiem fragmentów z czerwonego i białego marmuru oraz płaskorzeźb przedstawiających sceny biblijne. Nad centralnym portalem, znajduje się rzeźba Jacopa della Querci "Madonna z Dzieciątkiem". We wnętrzu świątyni na uwagę zasługują m.in. XV-wieczne freski: "Madonna z dzieciątkiem" Giovanniego da Modena oraz "Piekło i niebo" Jacopa di Paolo. Osobliwym zabytkiem w kościele jest zegar astronomiczny, który składa się z umocowanego do posadzki brązowego południka oraz specjalnego otworu w dachu, przez który pada promień słońca.
Obok kościoła znajduje się Palazzo dei Notai (Pałac Notariuszy) z XIV wieku, upamiętniający bolońskich prawników, którzy tworzyli w okresie średniowiecza podstawy współczesnego prawa europejskiego.
W północnej części placu usytuowany jest Palazzo Podesta, wybudowany z polecenia rodziny Bentivoglio władającej miastem w XV wieku.
Piazza del Nettuno
W centralnym punkcie Piazza del Nettuno znajduje się XVI-wieczna fontanna Neptuna, wykonana przez Giambolognę. Po przeciwnej stronie placu wznosi się Palazzo Re Enzo, w którym uwięziony był przez 20 lat król Sycylii, Enzo - stąd nazwa budowli. Jej fasadę wykonał Alfonso Rubbiani, architekt, który w pierwszej połowie XX wieku odrestaurował wiele średniowiecznych budynków w Bolonii.
Zachodnią pierzeję piazza zajmuje Palazzo Comunale, średniowieczny ratusz, przebudowany w okresie renesansu. Część pomieszczeń pałacu zajmują władze lokalne, a część przeznaczona jest na galerie obrazów. Na uwagę zasługuje kolekcja prac Giorgia Morandiego.
Archiginnasio
Archiginnasio to dawna siedziba najstarszego w Europie uniwersytetu, gdzie obecnie mieści się biblioteka miejska. Uniwersytet Boloński został założony w 1119 roku, jako szkoła prawa rzymskiego. Początkowo posiadał wydział prawa kanonicznego i rzymskiego, następnie około 1200 roku zostały dołączone kolejne: medycyny i filozofii. Od 1360 roku działał również wydział teologii. Uczelnia uzyskała własny budynek dopiero w 1563 roku.
Na głównym dziedzińcu uczelni można obejrzeć herby sławnych absolwentów. Uniwersytet Boloński ukończyli m.in.: arcybiskup gnieźnieński Wincenty Kadłubek, poeta Andrzej Krzycki, prekursor polskiej medycyny Wojciech Oczko czy Mikołaj Kopernik - jego popiersie, wykonane przez Jadwigę Bohdanowicz, znajduje się obok wejścia do Aula Magna. Zwiedzać można także bibliotekę, gdzie w 1879 roku powstała Akademia Historii i Literatury Polskiej i Słowiańskiej im. Adama Mickiewicza.
Warto zwrócić uwagę na Teatro Anatomico, oryginalną salę sekcyjną wydziału medycznego, w której znajduje się osobliwy fotel profesorski osłonięty baldachimem wspartym na figurach, zwanych gli spellati (odarci ze skóry).
Obecnie wydziały uczelni rozlokowane są po całym mieście, a oficjalna siedziba mieści się w Palazzo Poggi z XVI wieku. Natomiast dzielnica uniwersytecka znajduje się we wschodniej części bolońskiego centro storico. Ogranicza ją od zachodu Via Oberdan, a od południa Strada Maggiore. W tej części miasta zlokalizowanych jest kilka z najstarszych wydziałów uniwersytetu, które mieszczą się w XVII i XVIII-wiecznych pałacach. Można tutaj również zapoznać się z bieżącym programem imprez kulturalnych, a także uczestniczyć w różnych happeningach organizowanych przez pobliskie bary i kawiarnie.
W pobliżu dawnego uniwersytetu znajduje się Piazza Galvani, na którym stoi pomnik fizyka Luigia Galvaniego. Był on wybitnym naukowcem bolońskim, który odkrył prądy elektryczne u zwierząt (od jego nazwiska pochodzą terminy: galwanizm, galwanizacja).
Kościół San Domenico
Kościół San Domenico został wybudowany w 1251 roku. W jego wnętrzu przechowywane są relikwie św. Dominika, które umieszczono w tzw. Arca di San Domenico, marmurowym grobowcu z XV wieku. Dzieło ozdobione jest reliefami przedstawiającymi żywot świętego. Grobowiec jest rezultatem pracy wielu artystów m.in.: Nicola Pisano (wyrzeźbił reliefy ilustrujące żywot świętych), Nicola dellArco (jest autorem baldachimu), Michał Anioł (wykonał anioła i postacie świętych Prokulusa i Petroniusza).
W Museo di San Domenico można zobaczyć m.in. terakotowe, pokryte polichromią, popiersie św. Dominika autorstwa Nicola dellArco, malowidła, relikwiarze oraz kunsztownie zdobione stalle chóru z połowy XVI wieku.
Abbazia di Santo Stefano
Abbazia di Santo Stefano to zespół kościołów poświęconych św. Stefanowi, położony przy Via Santo Stefano. Pierwotnie było ich siedem, ale do współczesności przetrwały tylko cztery. Warto zwrócić uwagę na San Sepolcro, gdzie pochowany jest św. Pertoniusz - patron Bolonii oraz, najstarszą świątynię kompleksu, Santi Vitale e Agricola, wybudowaną z fragmentów ruin rzymskich w V wieku. Na uwagę zasługuje także Santa Trinita z XIII wieku, w którym znajduje się małe muzeum m.in. z relikwiarzem św. Petroniusza.
Pinacoteca Nazionale
W Pinacoteca Nazionale można zapoznać się z różnorodną kolekcją malarstwa włoskiego. Warto zobaczyć obrazy: Vitalego da Bolonia "Św. Jerzy ze smokiem", Rafaela "Ekstaza św. Cecylii", Perugina "Madonna Tronująca", ponadto dzieła Guida Reniego, Guercino, Agostino Carracci i Annibale.
Due Torri
Due Torri czyli dwie wieże Bolonii, usytuowane są na Piazza di Porta Ravegnana. W okresie średniowiecza istniało w mieście ok. 180 wież, które fundowały, rywalizujące między sobą, bogate rodziny bolońskie. Dwie z nich, charakteryzujące się lekkim odchyleniom od pionu, zachowały się do współczesności: Torre Garisenda i Torre degli Asinelli, z której roztacza się piękny widok na miasto.
|
|
|
|